Hopp til hovudinnhald

Silje Heggren: miasmer

Årets festivalkunstner under Bergen Strikkefestival 2026 er Silje Heggren. «Miasmer» er et omfattende kunstprosjekt som markerer en ny, tredimensjonal og tekstilbasert retning i Heggren sitt kunstnerskap.

KARDERIET Tekstilindustrimuseet
26. sep. – 08 .nov. 2026

Om utstillingen

Årets festivalkunstner under Bergen Strikkefestival 2026 er Silje Heggren. 

«Miasmer» er et omfattende kunstprosjekt som markerer en ny, tredimensjonal og tekstilbasert retning i Heggren sitt kunstnerskap.

Prosjektet består både av veggmonterte relieffer, tekstile skulpturer og frittstående former, hvor hvert verk består av håndheklede former i naturmaterialer som ull, lin og bomull. Hvert verk er en akkumulering av tusenvis av arbeidstimer, bygget opp av individuelle enheter formet uten fastlagt eller bevisst plan, slik at formene vokser frem som uforutsigbare organismer.

Verkene bærer i seg både det systematiske og det kaotiske; de veksler mellom å fremstå som koraller, sopper og innvoller, eller komplekse, ukjente strukturer. Verkene er både vakre og foruroligende; tiltrekkende og avskrekkende på samme tid. 

Noen av «Miasmene» mine er montert under glassklokker; slike som gjerne ble brukt til å vise frem artefakter, planter, organer eller annet. Flere av verkene har motorer som gjør at de roterer, andre er fylt med uvasket råull som avgir en distinkt lukt av ull, sau og natur. Fremover kommer jeg til å inkludere roterende speilkuler i prosjektet, hvor de taktile, myke formene «spiser» opp discokulenes harde speilflater. Jeg vil også teste ut å bruke lydinstallasjoner sammen med de tekstile installasjonene, for å utforske miasmenes "atmosfæriske" egenskaper. 

Praktisk informasjon

Utstillingen er en del av Bergen Strikkefestival sitt arrangement og åpner lørdag 26. september

Utstillingen står til og med 8. november 2026 i karderiet